Ze hoeven niet de eerste plek te zijn om zich als winnaars te voelen. Bij woonlocatie De Overstap wordt Fietslabyrint met zoveel enthousiasme gebruikt dat ze de tweede plek bij Fietslabyrint Kampioen 2025 ruimschoots verdienden. En dat lieten ze ons tijdens ons bezoek maar al te duidelijk zien.
De Overstap, onderdeel van Philadelphia, is een woonlocatie in Heemstede voor mensen met een matige verstandelijke beperking. Je loopt zo van de winkelstraat naar De Overstap. Alle 22 inwoners hebben een eigen appartement met een woonkamer, slaapkamer, een keuken, douche en wc, terras of balkon. Maar als je zin hebt om onder de mensen te zijn, is er genoeg te doen. Ze hebben twee prachtig vernieuwde woonkamers en op iedere etage wordt er gekookt. Als je voor het eten naar de eerste etage loopt, kom je eerst langs hun Fietslabyrint. Dus wanneer er geen gezamenlijke activiteiten worden georganiseerd, kan iedereen zelfstandig gaan fietsen, wanneer ze maar zin hebben.
Fietslabyrint staat al jaren op de locatie, en de bewoners weten Fietslabyrint goed te vinden. Dat merkten we direct toen we op bezoek kwamen om de bewoners te feliciteren en, uiteraard, taart mee te nemen.
Nog voor we goed en wel binnen waren, stonden er al twee dames klaar om samen te fietsen. De een nam plaats achter Fietslabyrint en begon enthousiast te trappen. De ander wachtte geduldig op de stoel die naast Fietslabyrint staat. Nou ja, geduldig… Al snel klonk de vraag of zij ook een keertje mocht fietsen. En zo wisselden ze elkaar af: de één fietst, de ander kijkt mee - en daarna weer omgekeerd. Ondanks dat het samen fietsen wat geduld vergt, is het wel veel gezelliger. Er wordt aan één stuk door gekletst. Over de route, maar ook over familie, de tandarts, en dat ze zo blij zijn om bij De Overstap te wonen.
Waar veel fietsers een uitgesproken mening hebben over waar ze willen fietsen, maakt het deze twee fietsers niets uit: alle routes zijn mooi. En iets nieuws ontdekken blijft leuk. Zo fietsen we samen door Marokko, langs de grachten in Amsterdam, spelen we het spel “Raad de stad” en sluiten we af met een route door de bomen.
Vlak voor ons vertrek worden we tegengehouden: de grootste fiets-fan van De Overstap is net gearriveerd. Toen hij hoorde dat zijn locatie tweede was geworden in de Fietslabyrint Kampioen 2025-competitie, brak hij spontaan uit in een dansje. En eerlijk? Dat zegt meer dan welke statistiek dan ook. Hij zorgt voor beweging, letterlijk én figuurlijk.
De Overstap mag dan net naast de eerste plek hebben gegrepen, aan motivatie en fietsplezier ontbreekt het niet. Met hun jarenlange fietsplezier en de aanstekelijke energie van hun bewoners laten ze zien hoe waardevol dagelijkse beweging is, ook, en misschien wel juist, voor mensen met een verstandelijke beperking.
Wil je ook aan de slag met Fietslabyrint binnen jouw zorglocatie? Neem contact op voor de mogelijkheden.